درباره فر گستر سلامت

در اجرای قانون برنامه چهارم توسعه­ ی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایران که در دستور کار دولت محترم جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است ایجاد دانشگاه­های نسل جدید از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این برنامه بر ”پاسخگویی مراکز علمی، پژوهشی و آموزشی کشور به تقاضای اجتماعی، فرهنگی و صنعتی“ تأکید شده است. از این رو، ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه و تجاری­سازی فعالیت­ های علمی اهمیت بسیاری یافته است.

همکاری دانشگاه و صنعت از مصادیق توافق­ های قراردادی است که در خصوص فعالیت­ های علمی، پژوهشی و شرکت های تجاری صورت میگیرد. این همکاری معمولا با هدف دستیابی به توان علمی دانشگاه و تجربههای صنعت و استفاده از آن­ها صورت می‌ پذیرد. به طورکلی، ارتباط دانشگاه و صنعت به شکل توافق­ های رسمی و غیررسمی میان این دو نهاد است که با هدف دستیابی به موفقیت­ های بیش­تر ایجاد می‌شود. در این ارتباط، دانشگاه و صنعت تلاش می‌ کنند تا برخی از فعالیت ­های علمی خود را به طور مشترک و هماهنگ انجام دهند. به هر حال، همکاری های دو جانبه این دو نهاد، فعالیت­ هایی را در بر می‌ گیرد که هر یک از آن­ها به تنهایی قادر به انجام دادن آن ­ها نیستند. شرکت های دانش بنیانی که در مراکز رشد دانشگاه ­ها تاسیس و راه­ اندازی می شوند، می­توانند به عنوان حلقه واسط دانشگاه و صنعت و همچنین دریافت کنندگان خدمات سلامت باشند.

اگر چه در سال­ های اخیر همکاری های دانشگاه و صنعت در برخی زمینه‌ ها نظیر انرژی هسته‌ ای و پتروشیمی دستاوردهای مهمی برای کشور به ارمغان آورده است. اما، این همکاری ها و تحقیقات در آموزش عالی کشور فاصله­ ی بسیاری با کشورهای پیشرفته دارد. این در حالی است که در آغاز قرن بیست‌ و یکم، دانش به عنوان منبعی راهبردی و حتی برتر از منابع طبیعی و اقتصادی قلمداد می‌ شود و در این میان، پاسخگویی به نیاز‌های جامعه، به ویژه در عرصه‌ های فناوری سلامت و ارایه خدمات بهداشتی و درمانی، از جایگاه ویژه‌ ای بر‌خوردار است. همکاری های دانشگاه و صنعت به دلایل مختلفی صورت می‌ پذیرد.

دلایل افزایش این همکاری ها را می‌توان به شرح زیر خلاصه کرد:

1. کاهش حمایت ­های مالی دولت­ ها از فعالیت­ های پژوهشی در دانشگاه ­ها. این امر دانشگاه­ ها را بر ‌آن داشته‌ است که به دنبال منابع جدیدی برای حمایت از فعالیت­های پژوهشی در دانشگاه­ ها باشند.

2. افزایش هزینه ­ی اجرای پژوهش و آسیب‌پذیری آن. این موضوع سبب شده ‌است که صنعت برای اجرای پژوهش ­ها و ارتقای فناوری ها از دانشگاه­ ها که از نزدیک با موضوع­ های جدید علمی در ارتباط هستند، مدد جویند و از دوباره‌ کاریها پرهیز شود.

3. ظهور فناوریهای زیستی، فناوری اطلاعات، مواد و محیط­ های جدید. این عوامل موجبات تعامل بیش­تر میان کاربرد‌ها و دستاورد‌های فناوری های جدید و در نتیجه، لزوم ایجاد ارتباط میان دانشگاه و صنعت را فراهم کرده ‌است. زیرا دانشگاه به دلیل درگیربودن با علوم جدید روز، توانایی کمک به صنعت را در خود دارد.

4. ضرورت همکاریهای بین رشته‌ ای. این نوع همکاریها به عنوان روش­ هایی برای یافتن راه‌ حل­های پایدار صورت می‌گیرد. این موضوع همچنین، زمینه ­ی همکاری میان نهاد‌های اقتصادی و ایجاد شبکه‌های ائتلافی را فراهم کرده ‌است. مرزهای علوم مختلف با پیشرفت علوم مربوط به رایانه، سلامت، نفت، پرتوشناسی و غیره با یکدیگر به شدت آمیخته شده است. این گونه همکاری­ها می­تواند به هر دو نهاد صنعت و دانشگاه کمک کند تا افراد با تخصص ­های مختلف در کنار یکدیگر مشغول به کار، تولید و ارایه خدمات شوند.

5. برنامه دولت در خصوص برون سپاری فعالیتهای حوزه سلامت و خصوصی سازی فعالیتهای خدماتی، درمانی و بهداشتی نیاز به همکاری بخش های خصوصی را پررنگ تر کرده است.

با توجه به موارد و مقدمه­ ی مطرح شده، تلاش در راستای استانداردسازی فعالیت­های علمی، تجاری و صنعتی اجتناب ­ناپذیر است. در صورتی که این استانداردسازی به نحو مناسبی انجام گیرد؛ تجاری­ سازی فعالیت­های پیش­ رو نیز امکان­پذیر است. مراکز رشد در دانشگاههای علوم پزشکی به هدف کمک به اجرای ایده های نوآورانه در حیطه سلامت، درمان و بهداشت تاسیس شده ­اند.  همچنین، این مراکز با حمایت از کار آفرینان حوزه سلامت در ورود به حوزه ­ی کارهای تجاری در دانشگاه ­ها، به اشتغال­ زایی فارغ­ التحصیلان دانشگاه کمک می کنند. به دلیل وجود افراد از قشرهای مختلف بین استادان، کارمندان و دانشجویان دانشگاه از شهرهای مختلف، می توان جامعه­ ی هدف آینده را روی این افراد تنظیم کرد. این موضوع هم برای برنامه ­ریزی تجاری و دست­یابی گروه به اهداف تجاری مناسب است و هم افراد گروه، را با بازار کار آشنا می­ کند. در این راستا گروه فرگستر سلامت با بهره­ گیری از اساتید مجرب حوزه ­های متنوع تخصصی و کارآفرینی و با تکیه بر رشد و به ثمر رسانی ایده ­های نوین در حوزه های مختلف علمی، صنعتی، پژوهشی، درمانی، بهداشتی، خدماتی، سلامت و ... در مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی کاشان ایجاد شده است.

* گروه می ­تواند آموزشهای لازم جهت تجاری سازی یک ایده را در قالب دوره ­های مدون کار آفرینی ارائه نماید.

* گروه می تواند خدمات مشاوره فنی، علمی و بازاریابی و بازرگانی را ارائه نماید.

* گروه می تواند برای ساماندهی و زمان بندی پروژه ها، قالبهایی را به صورت طرح های کسب کار متناسب با پروژه، در اختیار هر ارائه کننده قرار دهد، تا زمان آماده سازی و ارزیابی پروژه تسریع گردد.

* گروه می تواند با اجرای یک برنامه مشخص و مدون تجاری سازی محصول را ارزیابی و ارزش گذاری کند.

* گروه می تواند به عنوان سرمایه گذار یا با جذب سرمایه گذار به تولید صنعتی محصول کمک نماید.

* گروه می تواند برای جذب استفاده از امکانات دانشکده و دانشگاه به سرعت اقدام به عقد قرارداد با واحد مربوطه نماید.

* گروه می تواند پروژه­ های آماده شده اساتید و دانشجویان را تا تبدیل به محصول پیگیری نماید.

* گروه می­تواند ایده ­های دانش محور ارایه شده را در قالب موضوعات پایان­ نامه به دانشجویان تحصیلات تکمیلی تحت راهنمایی اساتید پیشنهاد داده و با عقد قرارداد اجرای آن را پیگیری نماید.

* گروه می­تواند در ثبت پتنت ایده ها به ارایه کننده آن خدمات مشاوره تخصصی ارائه دهد.

* گروه می تواند در اجرای ایده های ثبت شده قبلی به صورت خرید خدمت یا مشارکت در سهام ایفای نقش نماید.

اعضای هیئت مدیره